"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yeni havalimanı metrosu 2022’de hazır olacak

Ülkemizin büyük yatırımlarından olan yeni havalimanının raylı sistem altyapısı için bakan Mehmet Cahit Turhan beklenen müjdeyi verdi. Çalışmalara başlanan yeni raylı sistem 2022 yılında vatandaşların ve ülkemizi ziyaret eden yabancı turistlerin kullanımına açılmış olacak. Yeni havalimanından elde edilecek olan gelirlerin para birimimiz Türk Lira’sı için uzun vaadede bir can simidi olması bekleniyor.

Ulaştırma Bakanı Turhan, yeni havalimanı metrosu ile alakalı müjdeyi verdi
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, ” Halkalı-Yeni Havalimanı arasında da raylı sistem altyapısını kuruyoruz. Onun da yer teslimini Mart ayında gerçekleştirdik. 2022 senesinde hizmete vermiş olacağız” diye konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, İstanbul Havalimanı’nda dün akşam ‘İstanbul Havalimanları Muhabirleri Derneği (İHMD)’ne ait basın odasının açılışını yaptı ve sonrasında da düzenlenen iftar yemeğine katıldı. Programda Bakan Turhan, İHMD Başkanı Celal Uçan ve basın mensuplarının yanı sıra İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA CEO’su Kadri Samsunlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Müşaviri Orhan Birdal, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdür Vekili Mehmet Ateş, İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Önal, İstanbul Havalimanı Güvenlik Müdürü Deniz Engin ile havacılık piyasaından davetliler yer aldı.

İftar yemeğinin sonrasında bir konuşma yapan Bakan Turhan, küresel havacılık sektörünün geleceği yönünden Türkiye’nin büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

“TÜRKİYE, DÜNYA ORTALAMASININ 3 KATI BÜYÜDÜ”

Türk sivil havacılığının 17 senede büyük bir hamle gerçekleştirdiğine ilgi çeken Mehmet Cahit Turhan, “2002 senesinde 2 merkezden 26 noktaya oluşturulan iç hat seferleri, bugün 7 merkezden toplam 56 noktaya uçuş gerçekleştirilmeye başlandı. Dış hatlarda 2003 senesinde 2 Havayolu işletmesi ile 50 ülkede 60 noktaya sefer düzenleniyordu. 2018 senesi sonu itibariyle 124 ülkede 318 noktaya ulaşıldı. ‘Dünyada ulaşamadığımız hiçbir nokta kalmayacak’ amacıyla hareket eden Türk Sivil Havacılığı yardımıyla dünyanın en geniş uçuş ağına sahip ülkelerinden biri halina gelindi. Bu ilerlemeler gölgesinde 2003 senesinde 34,4 milyon olan yolcu adedi rekor kırarak 210 milyona ulaştı. Son 10 senede uluslararası hava taşıma piyasaında Türkiye, dünya ortalamasının 3 katı büyüdü. Uçak sayımız 515’e, koltuk kapasitesi ise 97 bin 400’e ulaştı. Sivil havacılık sektörünün cirosu 2018 senesinde 110 Milyar Türk Lirası’na, istihdam edilen personel adedi 205 bine ulaştı” diye konuştu.

İSTANBUL HAVALİMANI’NIN BİR BUÇUK AYLIK PERFORMANSI

Bakan Turhan, Türk sivil havacılığında yaşanan süratli büyüme ile beraber Atatürk Havalimanı’nın geride bıraktığımız sene 68 milyon yolcuya ulaştığını fakat bir yandan da son senelerde istekleri karşılayamaz bir noktaya yaklaştığını ifade etti. Turhan, “Bir süredir, vatan dışından fazlası şehre yeni slot verilemiyordu. Transfer yolcuda piyasa payı yüzde 66’yı bulan Avrupa-Asya-Afrika-Ortadoğu koridoru amacıyla büyük ehemmiyet taşıyan dev uçaklar esasen Atatürk Havalimanı’na inemiyordu. İşte biz bu hali eskiden belirleme ederek, İstanbul’un ek bir hizmet kapasitesi oluşturacak şekilde yeni bir ‘topla’, ‘dağıt’, ‘işle’, ‘aktar’ havalimanına kavuşması gerekliliğini meydana koyduk ve İstanbul Havalimanı inşaatına başladık. İstanbul Havalimanı, ilk etabı geride bıraktığımız ay başında tam manasıyla hizmete girmesine rağmen yalnızca 1 buçuk ay gibi kısa bir sürede 49 binin üstünde uçak trafiğine hizmet verdik. 19 Mayıs’a kadar 1 milyon 785 bin yolcu iç hatlarda, 5 milyon 906 bin yolcu dış hatlarda olmak üzere toplam 7 milyon 691 bin yolcuya hizmet verildi. Uçuşların İstanbul Havalimanı’na alınması ile 9 ülkeden 10 firma ilk defa İstanbul’a sefer düzenlemeye başladı” dedi. İstanbul Havalimanı’nın proje olarak gündeme geldiği ilk günden itibaren birtakım çevrelerce eleştirildiğini açıklayan Bakan Turhan, “Havalimanının açılışı yapılıncaya kadar vatan dışından ve içimizden eleştiren, havalimanının yapılmasını istemeyen kümeler vardı. Havalimanının açılışını gerçekleştirdik. Eleştiren ülkelerin fazlası övmeye başladı ama bizim ülkemizdeki birtakım muhalifler hala daha eleştirmeye devam ediyorlar. Bu havalimanı 82 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ortak malı. Bu havalimanını eleştirmek, kötü göstermek, kime yarar sağlar? Rakip ülkelerin rakip havaalanlarına yarar sağlar, diğer kimseye bir yarar sağlamaz” ifadelerini kullandı.

“DÜNYA, İSTANBUL HAVALİMANI’NIN DEĞERİNİ ANLIYOR”

İstanbul Havalimanı’nın birbirinden mühim ödüllerin sahibi olduğunu ve son olarak geride bıraktığımız hafta ABD odaklı bir aylık seyahat dergisi doğrulusunda da İstanbul Havalimanı’na ‘üstün yenilik’ kategorisinde ‘özel başarı ödülü’ verildiğini anımsatan Bakan Turhan, “Dünya, İstanbul Havalimanı’nın değerini anlıyor. Fakat birtakım kesimler, İstanbul Havalimanı’nı değersizleştirmenin peşinde. Maalesef bu kesimler, havalimanının birkaç sene ortamında ülkemize sağlayacağı ekonomik yararsı da göremiyor; ya da görmek istemiyor” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL HAVALİMANI’NA ULAŞIMIN ALTYAPISI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İstanbul Havalimanı inşaatı ile eşzamanlı olarak havalimanına ulaşım altyapılarının da inşaatlarını başlattıklarını kaydederek, oluşturulan çalışmaları anlattı.

“HALKALI-İSTANBUL HAVALİMANI RAYLI SİSTEM ALTYAPISINI KURUYORUZ”

Bakanlık olarak Gayrettepe-İstanbul Havalimanı arasındaki metro altyapısını kurduklarını altını çizen Turhan, “Amacımız 2020 senesinde bu hattı hizmete sunarak İstanbulluların havalimanına ulaşım sıkıntısını tamamiyle ortadan kaldırmış olmak. Hem de Halkalı-Yeni Havalimanı arasında da raylı sistem altyapısını kuruyoruz. Onun da yer teslimini Mart ayında gerçekleştirdik. 2022 senesinde hizmete vermiş olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

GAZETECİLERDEN BAKAN TURHAN’A PLAKET

İftar programının açılışında konuşan İHMD Başkanı Celal Uçan da “Bizler bugüne kadar haberlerimizi ülkemizin değerlerini koruyarak ilkelerimizden ve etik kurallarımızdan vazgeçmeyerek yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Konuşmaların sonrasında Uçan, Bakan Turhan ve İGA CEO’su Kadri Samsunlu’ya günün anısına birer plaket takdim etti.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir