"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sahurda İnternet Üzerinden Yapılan Alışveriş 3 Kat Arttı

Ramazan ayında yapılan araştırmaya ve elde edilen bulgulara göre bir önceki aylara göre sahur vaktinde internetten yapılan alışverişin sayısında 3 kat artış yaşandı. Konu ile ilgili detaylı açıklamalarda bulunan GittiGidiyor Pazarlama Direktörü Feyza Dereli Fedar, Ramazan ayında kullanıcıların tüketim alışkanlıkları ile ilgili verileri vatandaşlarla paylaştı.

Ramazan ayı dolayısıyla sahur vaktinde meydana getirilen online alışveriş bir önceki aya göre 3’e katlandı. Tüketicilerin maksimum satın aldığı ürünlerin başlangıcında cep telefonu, elektrikli süpürge, televizyon, dizüstü bilgisayar, ütü ve bebek bezi yer aldı.
GittiGidiyor Pazarlama Direktörü Feyza Dereli Fedar, tüketicilerin ramazan ayındaki online alışveriş eğilimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sahur vaktine denk gelen 02.00 ile 04.00 saatleri içinde internetten meydana getirilen alışverişin nisan ayına kıyasla 3 kat arttığını belirten Fedar, tüketicilerin ramazan ayında sahur sebebiyle daha uzun süre uyanık kaldığını ve bu süreı internetten alışveriş yaparak değerlendirdiğini söyledi.
UYANIK KALAN 10 KİŞİDEN 7’Sİ ALIŞVERİŞ YAPTI
GittiGidiyor’un kendi kullanıcılarıyla yaptığı araştırma neticelarına ilişkin informasyon veren Fedar, sahurda alışveriş icra eden her 10 kişiden 7’sinin uyanık kaldığı vakitı alışveriş yaparak değerlendirdiğinin ortaya çıktığını kaydetti. Fedar, şöyle devam etti: “Araştırmaya katılanların yüzde 30’unun ise uykusu kaçtığı için alışveriş yaparak zaman geçirdiği ve yüzde 25’inin kampanyalardan yararlanmak istediği ortaya çıktı.
İLK ÜÇTE İSTANBUL ANKARA VE İZMİR VAR
Ramazan ayında tüketicilerin sahur sebebiyle gece daha uzun süre uyanık kalmış olduğunı belirten Fedar, “02.00 ile 04.00 saatleri arası maksimum satılan ürünler cep telefonu, elektrikli süpürge, televizyon, dizüstü bilgisayar, ütü, lastik, bebek bezi, kedi maması, vantilatör ve kahve makinesi. Maksimum alışverişin yapıldığı şehirler ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Antalya, Konya, Gaziantep, Adana ve Mersin oldu.” dedi.
RAMAZAN AYININ ETKİSİ BÜYÜK
Feyza Dereli Fedar, yaptıkları araştırmaya nazaran ramazanın insanlara en çok “huzur”, “bolluk” ve “maneviyatı” çağrıştırdığını ifade ederek, kullananlarının yüzde 60’ının “ramazanda alışveriş miktarının aynı kaldığını”, yüzde 25’inin “daha çok alışveriş meydana getirdiğinı”, yüzde 15’inin ise “daha azca alışveriş yaptığını” ifade ettiğini bildirdi.
YÜZDE 40’LIK KESİM NORMALDEN daha çok GIDA HARCAMASI YAPIYOR
Fedar, “Harcamaları artan kullanıcılarımıza, bu artışın sebeplerini sorduğumuzda ise yüzde 40 oranla normalden daha çok gıda alışverişi yaptıkları ortaya çıktı. Bunu sırasıyla sadece ramazan ayında almış olduğum fazladan ürünler oluyor, normalden daha çok misafir ağırlıyorum ve alışveriş isteğim bu zamanda yüksek oluyor yanıtları takip etti.” diye konuştu.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir