"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kadınlara Çift Maaş Hakkı! İşte Şartlar

Günümüzde ekonomik olarak yaşanılan sıkıntıların ardından kadınlar çift maaş hakkı konusundaki detayları daha çok merak eder hale geldi. Tabi bu haktan yararlanmak için bazı şartlar mevcut. Eğer belirlenmiş olan bu şartlara uyuyorsanız siz de çift maaş hakkında yararlanabilirsiniz. İşte konu ile ilgili tüm detaylar…

Eşini yahut babasını kaybeden kadınlar çift maaş alabiliyor. Kadının çalışması veya emekliliği maaşı etkilemiyor. Hem babadan hem eşten maaş almak için belli şartlar var.
Toplumsal güvenlik mevzuatımız vefat eden sigortalıların geride kalan eş ve çocuklarını sakınan düzenlemeler yer alıyor. Bunların önemli kısmınü ise eşlere ödenen ölüm maaşı ile çocuklara ödenen yetim maaşı oluşturuyor. Eşi vefat eden kişinin erkek veya kadın olmasına bakılmaksızın belli şartlarda maaş hakkı var. Burada ölüm maaşında bireyin sadece evli olup olmadığına bakılıyor. şu demek oluyor ki emekli veya çalışıyor olması maaş almasını engellemiyor.

KURUMLARA BAKILIYOR
Sabah gazetesinden Faruk Erdem’in yazısına bakılırsa, kocası ölen kadına; kocasının sigortalılık süresi uygunsa, hanımın geliri olup olmadığına bakılmaksızın aylık bağlanıyor. Yetim kalan kız çocuklarına evlenmedikleri ve çalışmadıkları sürece, adam çocuklara da öğrenci oldukları sürece (25 yaşa kadar) maaş ödeniyor.
Maksimum dört gözle beklenen mesele, bir hanımın hem ölen kocasından bununla birlikte ölen babasından iki maaş alıp alamayacağı. Bu durum 2008 yılı öncesinde farklı kurumlar olmak şartıyla geçerli oluyordu. Sadece 2008 ile birlikte çift maaşın önü de kapanmış oldu. Yine de ölüm evveliyatına nazaran bazı durumlarda çift maaş ödeniyor.
En az 900 GÜN LAZIM
Dul maaşında, 01.10.2008’den sonrasında Bağ- Kurlular ve Emekli Sandığı’na tabi olanlar için 1800 gün, SSK’ya bağlı olanlar için ise 900 gün prim ödeme aranıyor. Bundan önceki durumlarda noksan günler doğum veya askerlik borçlanmasıyla tamamlanabilmekteydi. Ama şimdi kabul edilmiyor. Yetim maaşı alanların da tek bir geliri olmasına bakılıyordu. Sadece geçtiğimiz günlerde Yargıtay 21. Hukuk dairesi bir karar ile hem anneden hem babadan yetim maaşı alınabileceğine hükmetti.
HER İKİSİNİ DE ALABİLİR
– Kocası ölen bir hanım eğer emekli ise hem kendi emekli maaşını bununla beraber kocasından kalanı maaşı alabiliyor. Yani çift maaş alır.
– Dul hanım çalışabilir. Hem kocasından bununla birlikte sigortalı olarak çalıştığı yerden maaş alır ve şartlar oluşursa emekli de olur.
– Kız çocuk çalışmıyorsa, ölen annebabasından aylık alıyor.
– Kız çocuk çalışmaya başlarsa, SSK ya da Bağ-Kur’dan bağlanan aylık kesiliyor.
– Emekli Sandığı’ndan bağlanan aylık ise kız çocuğu SSK’lı ya da Bağ-Kur’lu olarak çalışıyorsa, kesilmiyor. Işgören olursa kesiliyor.
– Çalışmayan bekâr kız çocuğunun da çift maaş alma imkânı var. 1 Ekim 2008’den itibaren, yetim kız çocuğu ölen anne ve babasından iki maaş alabilir. Yüksek olanın tamamı, diğerinin ise yarısını alıyor. Evlenince maaşı kesiliyor.
– 1 Ekim 2008’de 5510 Sayılı Yasa yürürlüğe girmeden önce, dul kalan ve çalışmayan kadına kurumlar (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) farklı olmak şartıyla, eşten ve babadan aylık veriliyordu. 1 Ekim 2008’den sonrasında çift maaş kalktı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir