"Enter"a basıp içeriğe geçin

İTÜ’den Yerli ve Milli Yüz Tanıma Sistemi

Özellikle son yıllarda dünya gündemine gelen ve beraberinde bazı tartışmaları da sürükleyen yüz tanıma sistemi artık ülkemizde de kendini göstermeyi başladı. Bu bağlamda İstanbul Teknik Üniversitesi tamamen yerli üretim olacak yüz tanıma sistemi geliştirmeyi başardı. Mevcut yüz tanıma sisteminin ilk olarak finansal alanlardaki güvenlik konusunda kullanılması bekleniyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından geliştirilen yerli ve ulusal yüz tanıma sisteminin başta finansal güvenlik olmak üzere çeşitli alanlarda yaygınlaştırılması hedefleniyor.
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektronik haberleşme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Akgül ve ekibince yerli ve milli yüz tanıma sistemi geliştirildi.
Akgül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tasarladıkları yüz tanıma sisteminin İTÜ Arı Teknokent firması ArtGe Teknoloji’nin ticari ürünü olarak kullanımına başlandığını söyledi.
Çok fakatçlı bir sistem geliştirdiklerini anlatan Akgül, “Kapı giriş-çıkışlarında yüz tanıma sistemi başarılı bir halde çalışıyor. Cep ve web modülüyle akıllı telefonlar ve bilgisayarlarda parola niyetine sistemi açmak için de kullanılabiliyor.” diye mevzuştu.
Yazılımın dünyaca ünlü firmaların geliştirdiği sistemlere bakılırsa daha azca maliyetli olduğunu bildiren Akgül, daha fonksiyonel ve güvenli kullanım sunduğunu kaydetti.
Yüzde 100 yerli ve milli sistem geliştirmek ve ülkenin hizmetine sunmaktan onur duyduklarını dile getiren Akgül, sistemin basit bir yüz tanıma yazılımı olmadığını, ölçeklenebilir bir platform yaratıldığının altını çizdi.
Akgül, sistemin her işletim sistemi ve donanımda çalışabildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:
“Webcam, IP kamera, gece görüşü ve hatta termal kamera dahil her türlü amatör-profesyonel, ucuz-pahalı kamera ile çalışıyor ve çok başarılı sonuçlar elde ediliyor. Önümüzdeki dönemde hem güvenlik ve müdafa, bununla birlikte finans sektöründe, özellikle ATM’lerde bu yazılımı görebileceğiz. Tansel Akgül ile kurduğumuz ArtGe Teknoloji üzerinden FaceCapt adıyla ürünü tescilledik. Öncelikli hedefimiz Orta Doğu ve Afrika pazarına açılmak.”

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir