"Enter"a basıp içeriğe geçin

Çin’de Huawei Marka Cep Telefonların Satışında Yüzde 130’luk Artış Oldu

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında yaşanan teknoloji şirketleri geriliminin ardından Çin’de Huawei’ye büyük bir destek yağdı. Kendi ülkelerinin ürününe sahip çıkan Çinliler cebinden iPhone çıkaran kişilere karşı ayıplama yoluna gitmeye başladı. Bu sebepten dolayı Huawei’ye ilgi artarken iPhone’a olan ilgide büyük bir azalmaya meydana geldi.

Çin medyası ülkede artan sayıda akıllı telefon kullanıcısının Apple’ın iPhone’undan vazgeçerek Huawei marka akıllı telefon almaya başladığını duyurdu. Bunun yanında Çinli e-ticaret sitesi Tmall’da Huawei marka telefonların satılmasında yüzde 130’luk artış kaydedildi.
ABD’nin Çin ve Huawei’ye yönelik yapmış oldurımları artan sayıda Çinli tüketicinin, Apple’ın iPhone’u yerine, Huawei marka akıllı telefonları tercih etmesine sebep oluyor. Hong Kong’da yayın yapan South China Morning Post’un (SCMP) haberine nazaran ABD’nin hamleleri sebebiyle biroldukça Çinli yeni telefon alırken daha ‘milliyetçi’ düşünmeye başladı. Araştırma şirketi Counterpoint’in verilerine bakılırsa halihazırda geçtiğimiz yıl yüzde 9.1 olan iPhone’un Çin akıllı telefon pazarındaki payı yılın ilk çeyreğinde yüzde 7.1’e düşmüştü. Yani bu düşüş Huawei’ye özel yaptırımlar gelmeden önce yaşanmıştı.
SCMP’nin haberine nazaran Çinliler ticaret savaşı yüzünden geçtiğimiz yıldan bu yana giderek daha azca ABD ürünlerini tercih ederken, şimdi özel olarak Huawei’ye haiz çıkmaya başladı. IDC’nin Asya Pasifik Araştırma Direktörü Kiranjeet Kaur konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede “ABD’nin yasağı Çinli tüketicilerin Huawei sevgisini artıracaktır” ifadelerini kullandı. SCMP haberinde yeni akıllı telefon alan tüketicilerin de görüşlerine yer verdi.
Çin’in en büyük güneş enerjisi modülü üreticilerinden birinde yöneticilik icra eden Wang Zhixin 10 yıldır iPhone kullandığını ancak artık bu sevdasından vazgeçtiğini dile getirdi. Ay başında üç senedir kullandığı iPhone 7’yi artık değiştirmenin vaktinin geldiğini söyleyen Wang “Bu sefer Huawei P30 aldım. Ticaret savaşı ikliminde kalbim yerel markalara destek vermem gerektiğini söylemiş oldu. Kalbimi dinledim” ifadelerini kullandı.
Pekin’de bir telekom şirketinde çalışan Sam Li de uzun seneler iPhone kullandıktan sonra Huwei marka akıllı telefona geçtiğini belirtti. Bunun duygusal bir karar olduğunu vurgulayan Sam Li “Bugünlerde cebinden iPhone çıkarmak utanç verici bir hal aldı. Özellikle de şirketin tüm yöneticileri Huawei kullanamaya başlamışken” dedi. Bunun yanında Çin’in Twitter benzeri platformu Weibo’da da son 1 haftada en çok tartışılan konulardan birisi ABD’nin Huawei yasakları oldu. Sitede ‘Huawei’ye destek’ ve ‘Dayan Huawei’ ifadeleri en çok kullanılan ifadeler oldu.
Bir kullanıcının “Huawei’ye geçin, ikiyüzlülerden nefret edin! 5G devri başlıyor. Huawei’nin Apple’a göre çok daha üstün teknolojileri var” iletiı ülkede maksimum paylaşılan mesajlardan birisi oldu.Çin devletinin sahibi olduğu Global Times gazetesinin baş editörü Hu Xijin ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamada artık iPhone yerine Huawei marka telefon kullandığını belirterek “sadece iPhone’umu çöpe atmayacağım. Yedek telefon olarak tutacağım. Huawei almamın sebebi bu şirkete haksız bir baskı uygulanmış olduğunı düşünmem. Sadece hepimiz istediği telefonu kullanmakta özgürdür” dedi.
10 MİLYON TAKİPÇİYE ULAŞTI
ayrıca Çin medyası ülkede artan Huawei ilgisine dair bazı veriler de paylaştı. Buna göre 16 Mayıs’ta ABD’nin Huawei yapmış oldurımlarını açıklamasının ardından Çinli e-ticaret sitesi Tmall’da Huawei ürünlerine atak yaşandı. Sitenin yayımladığı verilere göre 18-20 Mayıs arasında yasaklar gelmeden önceki günlere nazaran Huawei marka akıllı telefon satışlarında yüzde 130’luk artış yaşandı. Bunun yanında söz konusu sitede markaları takip edebiliyorsunuz. Çin medyası Tmall’da Huawei’nin rekor bir artışla 10 milyon takipçiye ulaşmış olduğunı bildirdi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir