"Enter"a basıp içeriğe geçin

Çalışmalar Başladı! Van’a 50 Fabrika Kurulacak

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre Doğu Anadolu’nun gözde şehirlerinden bir tanesi olan Van’a 50 adet fabrika açılacak. Açılacak olan bu fabrikanın bölge halkına ve Türkiye’ye çok büyük katkıları olacak. Kurulacak olan 50 fabrika ile 15.000 vatandaşa istihdam sağlanması hedefleniyor.

DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, AA muhabirine, yatırım yapmak için yer talebinde bulunan biroldukça yatırımcının talebine kayıtsız kalmayarak Tekstil OSB projesini hazırladıklarını söylemiş oldu.
Bunun için Van Organize sanayi Bölgesi’ndeki 100 hektarlık alanın “Van Tekstil ve Hazır Giyim OSB” projesi için hazırlandığını kaydeden Güray, endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katıldığı törenle projenin sözleşmesini imzaladıklarını belirtti.
Proje için lüzumlu olan deposun hesaplarına aktarıldığını ve alanda bayındır çalışmalarının yürütüldüğünü ifade eden Güray, imar tamamlandıktan sonrasında ihale sürecini tamamlayıp firmalara yer tahsisi yapacaklarını aktardı.
Yatırım için yer tahsisi bekleyen birçok firmanın bulunduğunu vurgulayan Güray, şöyle devam etti: “Geçen hafta 250 kişi ile üretime başlamış olan bir firmamıza yer olmadığı için OSB’de boş fabrika binası kiralandı. Şu anda bizlerden yatırım yapmak için yer bekleyen, mevcut üretim yeri yetmediği için yeni yer talebinde bulunan firmalar var. Bizim en kısa zamanda projeyi tamamlayarak yatırımcılara tahsis etmemizi bekliyorlar. 100 hektarlık alanda oluşturacağımız 70 parseli organize ettiğimız şeklinde firmalara tahsis ettiğimizde 15 bin yöreında istihdama yetişmesinı bekliyoruz. Yatırımcılar OSB’de yatırım yapacağı için 6. Bölge teşviklerinden de yararlanabilecekler.”
Hakkari yolundaki Tekstilkent’in yüzde 100 doluluğa ulaşmış olduğunı ve Türkiye’nin birçok yerinde örnek yayınlandığini belirten Güray, yeni proje ile Van’ın bölgede tekstil üssü olabileceğini dile getirdi.
Türkiye’nin dünyada tekstil sektörüne yön veren ülkelerden biri olduğunun altını çizen Güray, şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu: “Bir Uzak Doğu gerçeği var, bununla rekabet edebilmek tamamen maliyete bağlı. Tekstil, emek yoğun bir sektör. Bu anlamda 6. Bölge teşvikleri yatırımcılara can suyu oldu. Maliyetleri düşürmek için firmalardan bölgemize yoğun ilgi var. Önümüzdeki yıllarda bu talebin artacağına inanıyorum. Ülkemizin dövizle ilgili yaşadığı gelişmeler ekonomide negatif görünse de ihracat meydana getiren firmalar için pozitif yönde. Bunun başında tekstil geliyor. Bütün piyasalarda yaşanmış olan durgunluğa karşın Tekstilkent’te yoğunluk devam ediyor. Bunun bölgemize yarar sağlayacağına inanıyorum.”

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir