"Enter"a basıp içeriğe geçin

1915 Çanakkale Köprüsü Asya Kule Kesonu 24 Saatte Batırıldı

Yapılan çalışmaların ve alınan önlemlerin ardından 1915 Çanakkale Köprüsü’ne ait olan kule kesonu tam anlamı batırıldı. Asya yakası tarafındaki yıkılan kule kesonunun daha önce de Avrupa yakasındaki kısmı başarılı bir şekilde batırılmıştı. Ayrıca projenin devamıyla ilgili detaylara da haberimizde ulaşabilirsiniz.

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan yetkililer, köprünün çelif şaft montajının tamamlandığını belirttiler. Ayrıca yapılacak olan asma köprünün kendi alanında dünyanın en büyük asma köprüsü olacağı açıklandı .

1915 Çanakkale Köprüsü’nün Asya yakası kule kesonu, önceki gün Avrupa yakasındaki Sütlüce mevkiinde bulunan ıslak havuzdan römorkörler tarafınca 8 saat devam eden çekme işlemiyle Lapseki ilçesi Şekerkaya mevkiine getirildi. 74 metre genişliğinde, 83,3 metre uzunluğunda, 20 metre yüksekliğinde ve 54 bin 800 ton ağırlığındaki Asya yakası kule kesonu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın dün katıldığı törenle denizdeki temelin üzerine batırılmaya başlandı. Bakan Turhan’ın telsizle verdiği emirle 4 römorkör yardımıyla gerçekleşen kule kesonunu batırma işlemi, 24 saat sürdü.

Yapılan çalışmalarda öncelikli olarak kule kesonu ile ilgili çalışmalar yapılarak suya gömülmesi sağlandı. Sonrasında ise buradan kalan şaftlardan asma köprü için kule inşaatının yapılmaya başlanacağı açıklandı.
Su yüzeyinde bir bölümü kalan şaftlar üzerinde, köprünün kule inşaatının yükseleceği belirtildi.
Köprünün deniz altındaki temelinin zemin iyileştirilmesi için Avrupa yakasında 192, Asya yakasında ise 165 olmak üzere 2,5 metre çapında toplam 357 demir kazık denize çakılmıştı. Kule kesonlarının batırılmasının ardından bundan sonraki aşamada ise, köprünün kule montajına başlanacağı ifade edildi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104’üncü yıl dönümü törenleri için geldiği Çanakkale’de, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Gelibolu ilçesine bağlı Sütlüce köyü sınırlarındaki şantiyesinde çalışmaları incelemiş, ardından da çelik şaftların ıslak havuzda kule kesonları üzerine montajı için tören düzenlenmişti.

Köprü inşası için çalışmalar sürerken, 4 çelik şaftın ıslak havuzda bulunan ve her biri futbol sahası büyüklüğünde olan kule kesonları üzerine montajı yapıldı. Çelik şaft montajı tamamlanan 74 metre genişliğinde, 83,3 metre uzunluğunda, 15 metre yüksekliğinde ve 51 bin 186 ton ağırlığındaki Avrupa yakasına ait kule kesonu, 9 Mayıs günü deniz altında hazırlanan temelin üzerine batırılmıştı. Avrupa ayağı kule kesonunu batırma işlemi iki gün sürmüştü.
Gebze-Orhangazi-Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu’nun tamamlanması ile beraber, Edirne-Kınalı-İstanbul- Ankara Otoyolu, İzmir-Aydın Otoyolu ile entegre olarak Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi’ne otoyol ağıyla bağlanacak. öteki taraftan, yapım çalışmaları idame eden şimal Marmara Otoyolu ve Malkara-Çanakkale Otoyolu kesimi ile beraber Marmara Bölgesi’nin otoyol ringi tamamlanmış olacak.
DÜNYANIN EN BÜYÜK ORTA AÇIKLI ASMA KÖPRÜSÜ OLACAK
1915 Çanakkale Köprüsü, tasarımındaki inceliklerle dünyada bir ilk olmaya aday. Cumhuriyet’in 100’üncü kuruluş yıl dönümünü temsil eden 2023 metrelik orta açıklığıyla, tamamlandığında dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü unvanına sahip olacak 1915 Çanakkale Köprüsü’nün kule bağlantıları ve bağlantı unsurları Türk bayrağının renkleri olan kırmızı-beyaza boyanacak.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir