2019’un En Kıymetli Şirketi Belli Oldu

2019’un En Kıymetli Şirketi Belli Oldu

2019’un en kıymetli şirketi belli oldu

Online istatistik portalı Statista doğrulusunda yayımlanan ‘2019’da Pazar Değerine Göre En Büyük 100 Şirket’ raporuna göre teknoloji şirketlerinin yükselişi devam ediyor. İşte listede yer alan ilk 5 teknoloji şirket ve pazar değerleri:

Apple Inc: 1,38 trilyon dolar

1976 senesinden Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne doğrulusunda esasları atılan Apple ismini ilk olarak ürettiği bilgisayar kitleri ile duyurdu. Şirket bugünümüzde tüketici elektroniği, bilgisayar yazılımı ve şahsi bilgisayar tasarlayan, ilerleten ve satan çok uluslu bir Amerikan şirketi olarak biliniyor. Şirketin en tanınan donanım ürünleri Mac serisi bilgisayarlar, iPhone akıllı telefon, iPad tablet bilgisayar ve Apple Watch isimli akıllı saatleri olurken en tanınan yazılımları ise OS X ve iOS işletim sistemleri, iTunes medya tarayıcısı, Safari internet tarayıcısı, Apple TV+, iMessage, ve iCloud olarak ön plana çıkıyor. Şirket, Markets Insider’da yer alan Ocak 2020 bilgilerine göre 1,38 trilyon dolar pazar sayısal sayısal değeri ile dünyanın en kıymetli teknoloji şirketi olarak ön plana çıkıyor.

2. Sırada: Microsoft Corp: 1,27 trilyon dolar

4 Nisan 1975 senesinde Bill Gates ve daha sonra şirketten istifa edecek olan Paul Allen doğrulusunda kurulan Microsoft, bugün bilgisayarlarda en çok sarfedilen işletim sistemlerinden biri olan Microsoft Windows ile ismini tüm dünyaya duyurdu. Şirket, 1980’lerde MS-DOS işletim sistemi ile şahsi bilgisayarlara yönelik işletim sistemi sektöründe çok mühim bir yere gelir iken sonrasında Microsoft Windows ile de liderliğini sürdürdü. Şirketin Microsoft Windows dışında en çok tanınan yazılımları, Microsoft Office paketi, Internet Explorer ve Edge internet tarayıcıları olurken, donanım ürünleri ise Xbox video oyun konsolları ve Microsoft Surface tablet serisi olarak ön plana çıkıyor. Şirket en büyük satın alımlarını ise Aralık 2016’da 26,2 milyar dolara LinkedIn ve Mayıs 2011’de 8,5 milyar dolara Skype Technologies alarak yaptı. Şirketin Ocak 2020 bilgilerine göre, 1,27 trilyon dolar market sayısal sayısal değeri bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir