Doğu Akdeniz’de Petrol Araştırmalarında Önemli Gelişmeler

Doğu Akdeniz’de Petrol Araştırmalarında Önemli Gelişmeler

Doğu Akdeniz’de Petrol Araştırmalarında Önemli Gelişmeler

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de, Rumların sözde ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde yer alan 8’inci parselde sondaj çalışmalarına başlaması ülkede paniğe namacıyla oldu. Yavuz’un bölgeye gitmesi üstüne Rum hükümeti, Türkiye’nin Ada’daki sondaj bilgilerini elde ettiğini ileri sürdü.

Türkiye’nin Yavuz Sondaj Gemisi’ni 8’inci parsele göndermesi ardından Rum yönü alarma geçti. Rum yönetimi, Yavuz’un seyir halini dakika dakika izledi. Yavuz gemisi, Rumların sondaj çalışmaları amacıyla tespit ettiği 8’inci parsele giriş yaptı. Rum medyası, bu olayı, ‘Çevrildik’ başlığıyla servis etti.

Rum Tarafı Tedirgin

Bunun üstüne Rum yönünda, sondaj verilerinin Türkiye’nin eline nasıl geçtiği yönde tetkik başlatıldı. Tartışmalar üstüne Rum Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios, sondaj verilerinin Türkiye’nin elinde bulunduğunu açıkladı. Kusios, “Türkiye’nin 8’inci parsele dair incelemeleri bir şekilde elde ettiğine dair verilere sahip olduklarını” söyledi. Rum Sözcü, “Türkiye, bir şekilde çalışmaları elde etmişler” dedi.

Ana muhalefet AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu da, “Önemli olan ve bizi rahatsız eden, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin izin verilen bir parsele gidip sondaj yapması ve bu tutumu durduracak kimsenin olmamasıdır” diye konuştu.

Vatandaşlar İttifakı, Dayanışma Hareketi ve ELAM da, Rum hükümetini hemen kendilerine bilgi vermeye çağırdı.

Enerji Bakanı Açıkladı

Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in geride bıraktığımız hafta ilan ettiği Yavuz’un yeni vazife yeri “Lefkoşa-1” parselinin ‘neresi’ bulunduğu Rumların paniğiyle meydana çıktı. Türk yönünın “Lefkoşa-1” adı verilen parsel, Rumların adanın güneyini 13 parsele ayırdığı bölgenin tam orta yerinde yer alan ve İtalyan ENI ve Fransız Total’in bu sene sondaj gerçeklştirmeyi planladığı 8 numaralı parsel ile üst üste geliyor. Rumların tek yanlı parsellemesine reaksiyon olarak KKTC’nin de parsellediği ve ‘G’ bölgesinde yer alan Lefkoşa -1 parseli, Limasol kentinin aşağı yukarı 180 kilometre güneyinde yer alıyor. KKTC’nin parseli, Rumların 8 numaralı parselinin aşağı yukarı 3’te 2’si ile kesişiyor. Yavuz, 24 Mayıs’a kadar sondaj yapacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir