Altın Yükseliyor

Altın Yükseliyor

Altın yükselişini sürdürüyor! İşte gram, çeyrek ve cumhuriyet altını fiyatları

Altının gram fiyatı, yüzde 1 artışla 295,6 lira orantısında prosedür görüyor. Kapalıçarşı’da çeyrek altın 485 lira, cumhuriyet altını da 1.981 liradan satılıyor.

Gram altın, dün dolar kuru ve altının ons fiyatındaki yükselişe paralel değer kazanarak günü önceki kapanışın yüzde 0,9 üzerinde, 292,6 liradan tamamladı. Yeni güne de çoğalan jeopolitik risklerle yükselişle başlayan altının gram fiyatı, saat 10.40 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 1 üzerinde, 295,6 liradan prosedür görüyor.

ÇEYREK VE CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

Aynı dakikalarda Kapalıçarşı’da çeyrek altın 485 lira, cumhuriyet altını da 1.981 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı bugün 1.544 dolarla 4 ayın zirvesini görmesinin ardından, şu sıralarda önceki kapanışa göre yüzde 0,8 artışla 1.541,1 dolardan prosedür görüyor.

GÖZLER ABD-İRAN GELİŞMELERİNDE

ABD Savunma Bakanlığı, Başkan Donald Trump’ın talimatı ile İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürüldüğünü açıkladı. Pentagon’dan oluşturulan yazılı açıklamada, “ABD ordusu, terör teşkilatı olarak tanınmış Kasım Süleymani’yi öldürerek (bölgedeki) ABD personelini güvenilirğini sağlamak amacıyla kararlı ve savunma hedefli bir ismim atmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Süleymani’ye yönelik suikasti “çok tehlikeli ve aptalca” olarak yorumlayarak, “ABD, haydutça maceracılığının bütün sonuçlarından mesul olacaktır” değerlendirmesinde bulundu. İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarından Muhsin Rızai ise Twitter hesabından paylaştığı mesajında, “Kasım Süleymani, şehit kardeşlerine katıldı fakat ABD’den acı bir intikam alacağız.” dedi.

GRAM ALTINDA 300 LİRA ÖNEMLİ DİRENÇ KONUMUNDA

Analistler, bu ilerlemelerle küresel piyasalarda risk algısının süratle yükseldiğine işaret ederek, güvenilir liman olarak görülen varlıkların fiyatını yukarıya yönlü etkilediğini kaydetti. Bugün, vatan içersinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) yayımlayacağı haftalık para ve banka istatistikleri, vatan dışında ise Almanya’da enflasyon ile ABD’de ISM imalat endüstri endeksi bilgilerinin takip edileceğini belirterek, teknik yönden altının ons fiyatında 1.550 dolar, gram altında ise 300 liranın mühim dirençler olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir