İsviçre Merkez Bankası Nakit Oranlarını Sabit Tutuyor

İsviçre Merkez Bankası Nakit Oranlarını Sabit Tutuyor

İsviçre Merkez Bankası faiz oranlarını% -0,75 seviyesinde değiştirmeye karar vererek, gerektiğinde döviz piyasasına müdahale etmeye istekli olduğunu ve İsviçre’deki mevcut enflasyon seviyeleri göz önüne alındığında genişletici para politikasının hala gerekli olduğunu vurguladı.

Banka, “Olumsuz ilgi ve müdahale etme arzusu İsviçre Frangı yatırımlarının çekiciliğini etkisiz hale getiriyor ve böylece para birimi üzerindeki yukarı yönlü baskıyı hafifletiyor,” diye açıkladı banka, “Bu şekilde SNB fiyat gelişmelerini stabilize ediyor ve ekonomik faaliyeti destekliyor.”

İsviçre’nin enflasyon oranı Ekim ayında yüzde -0,3’ten sonra Kasım ayında yüzde -0,1 (yıldan yıla) seviyesindeydi. Bu oran çoğunlukla gıda, sağlık ve ulaşım fiyatlarındaki düşüşten kaynaklandı. Çekirdek enflasyon Ekim ayında yüzde 0,2 iken, yüzde 0,4 seviyesinde gerçekleşti.

Bankanın politika yapıcıları, enflasyon oranlarının bu yıl yüzde 0,4, gelecek yıl yüzde 0,1 ve 2021’de yüzde 0,5 olmasını bekledikleri için nakit oranlarının en az 2021 yılına kadar aynı seviyede kalmasını beklediklerini söylediler.

Ayrıca uluslararası piyasaların içinde bulunduğu durumu (çoğunlukla ticaret gerilimleri ve sürekli zayıf bir üretim faaliyeti nedeniyle) vurgulayarak üçüncü çeyrekte ekonomik büyümenin ortalamanın altında olduğunu ve ılımlı bir enflasyon seviyesine sahip olduklarını belirttiler. Para politikası duruşunun hafifletilmesi bekleniyor.

Bununla birlikte, İsviçre ipotek ve gerçek devlet piyasalarındaki durum söz konusudur. Konut yatırım amaçlı emlak fiyatları durgun seyrini sürdürürken, tek aileli evler, özel mülkiyetli daireler ve ipotek borç verme fiyatları son çeyrekte çok az yükselmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir