İngiltere’nin Enflasyonu Hedef Altında

İngiltere’nin Enflasyonu Hedef Altında

İstatistik Ofisi’ne göre, İngiltere’nin enflasyonu üst üste ikinci ayın Kasım ayında yüzde 1,5 arttı (Kasım 2016’dan bu yana en düşük rakam), bankanın hedefinin arkasında ve analistlerin beklentilerini karşıladı. Yüzde 1,4 artış. Çekirdek enflasyon, beklendiği gibi yüzde 1,7’de kaldı.

“Enflasyonun manşet oranı, çikolata, konser biletleri ve paket tatiller gibi çeşitli mal ve hizmetlerde, fiyatlar düşen otel maliyetleri ve sigara fiyatlarının geçtiğimiz yıldan bu yana önemli ölçüde daha yavaş yükselmesi ile sabit kaldı” dedi. .

ONS’ye göre, bu artış çoğunlukla konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıt fiyatlarındaki artıştan kaynaklanıyor. Konaklama hizmetleri ve tütün fiyatları düştü.

Bank of England para politikası komitesinin son görüşmesinde, nakit oranlarını yüzde 0,75 ile sabit bırakmaya karar verdiler. Kasım Para Politikası Raporlarında, düşük faturalar nedeniyle enflasyon seviyelerinin daha da düşmesini beklediklerini, ancak daha sonra artış beklediklerini ifade ettiler.

Üç aydır düşen üretici fiyatları, 2016 yılından bu yana en düşük seviyesine ulaştı. Bunun nedeni çoğunlukla ara malların düşen maliyet fiyatları (yüzde -2,1 düşüş), düşen enerji fiyatları (yüzde -3,4 düşüş). Dayanıklı tüketim malları fiyatları yüzde 1,3 arttı. Dayanıksız tüketim malları fiyatları bir önceki aya göre yüzde 2,3 oranında artarken sermaye malları fiyatları yüzde 1,4 düzeyinde sabit kalmıştır.

İş ortamı endeksi, Kasım ayında 95,1’e yükseldikten sonra ve analistin 95,5’e yükselmesini öngören beklentilerine karşı altı ay yüksekliğe ulaşarak bu ay 96,3’e yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir