Kripto Pazarında Milyar Dolarlık Manipülasyon İddiası

Kripto Pazarında Milyar Dolarlık Manipülasyon İddiası

Kripto pazarında milyar dolarlık manipülasyon iddiası

Cornell Tech ve muhtelif üniversitelerin incelemecileri doğrulusunda yayınlanan bir incelemede birtakım kripto para Borsalarında süregelen bir şekilde “front running” tipi manipülasyon yapılıyor.

Geçen hafta yayınlanan raporun yazarlarına göre merkezsiz borsalarda kullanıcı buyruklerini bekleyen arbitraj botları, -daha direkt olarak prosedür yaparak- bu prosedürler üzerinden kar sağlıyor.

Otomatik prosedür uygulamaları kullanan şirketler, daha yüksek ücretler ödeyerek öncelikli buyrukler veriyor. Böylece traderların başka kullanıcıların buyruklerini görebildiği ve öncelikli olarak kendi buyruklerini girebildiği “front running” aynısı uygulamalarda bulunuyorlar.

DEX denilen merkezsizleştirlmiş platformlar -her ne kadar hala bütün prosedür hacminin çok sınırlı bir bölümünü karşılasa da- dünyanın en büyük merkezi kripto borsası Binance gibi şirketlerin çabalarıyla kullanımlarının yükselmesi bekleniyor. Binance ve başka bir çok şirket kedi merkezsiz platformunu kuruyor.

Buna rağmen Cornell Tech’te öğretim delegesi Ari Juels, benzer uygulamaların merkezi kripto borsalarında da süregelen olduğunu belirtti. Juels, geride bıraktığımız hafta Cornell Tech’in NYC kampüsünde gerçekleştirdiği sunumda “Merkezi borsalarda suistimalin ne boyutta olduğuna dair hiç bir fikrimiz yok. DEX’lerde gördüklerimize dayanarak bir ön görü yürütmek gerek görülürse kolaylıkla milyarca dolarlık buyruk olabilir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir